Qualtek Electronics Corp. FAD1-12025ESJW12
FAD1-12025ESJW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12025ESJW12
Brief Description
FAN AXIAL 120X25.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12025ESJW12.pdf
Availability of FAD1-12025ESJW12
QUANTITY
FAD1-12025ESJW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12025ESJW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12025ESJW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12025
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25.5mm W
Air Flow99.0 CFM (2.80m³/min)
Static Pressure0.174 in H2O (43.3 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise43.3 dB(A)
Power (Watts)5.76W
RPM2500 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.120A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12025ESJW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12025ESJW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12025ESJW12 Details Description
Related parts for FAD1-12025ESJW12
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6-SMD datasheet.pdf
DOOR STEEL 34.8X18.8X0.53" BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSPARENT COVER INSTAL HOUSING datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.9V SNT-4A datasheet.pdf