Qualtek Electronics Corp. FAD1-12032DHLW12
FAD1-12032DHLW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12032DHLW12
Brief Description
FAN AXIAL 120X32.3MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12032DHLW12.pdf
Availability of FAD1-12032DHLW12
QUANTITY
FAD1-12032DHLW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12032DHLW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12032DHLW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12032
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32.3mm W
Air Flow83.0 CFM (2.35m³/min)
Static Pressure0.123 in H2O (30.6 Pa)
Bearing TypeHydrodynamic
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise36.2 dB(A)
Power (Watts)2.40W
RPM2000 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.100A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12032DHLW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12032DHLW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12032DHLW12 Details Description
Related parts for FAD1-12032DHLW12
CONN PLUG 20POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
IC PMIC W/INT CHARGER 28-TQFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 16A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 322 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC BLACK 10/PACK datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf