Qualtek Electronics Corp. FAD1-12038CBAW12
FAD1-12038CBAW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12038CBAW12
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12038CBAW12.pdf
Availability of FAD1-12038CBAW12
QUANTITY
FAD1-12038CBAW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12038CBAW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12038CBAW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12038
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow57.3 CFM (1.62m³/min)
Static Pressure0.085 in H2O (21.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise28.4 dB(A)
Power (Watts)1.44W
RPM1500 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.120A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12038CBAW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12038CBAW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12038CBAW12 Details Description
Related parts for FAD1-12038CBAW12
TRANS PNP 300V 0.05A SOT89 datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 70POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FZ3 HIGREAD HMI CTRL 2-CAM.PNP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 25W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf