Qualtek Electronics Corp. FAD1-12038CSAW32
FAD1-12038CSAW32 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12038CSAW32
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12038CSAW32.pdf
Availability of FAD1-12038CSAW32
QUANTITY
FAD1-12038CSAW32 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12038CSAW32
Internal Part NumberEIS-FAD1-12038CSAW32
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12038
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow57.3 CFM (1.62m³/min)
Static Pressure0.085 in H2O (21.2 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise28.4 dB(A)
Power (Watts)1.44W
RPM1500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.120A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12038CSAW32
Related LinksFAD1-120, FAD1-12038CSAW32 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12038CSAW32 Details Description
Related parts for FAD1-12038CSAW32
IC QUAD LVDS LINE DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
IC REG BOOST PROG 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 40A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6+36POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf