Qualtek Electronics Corp. FAD1-12038CSLW32
FAD1-12038CSLW32 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12038CSLW32
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12038CSLW32.pdf
Availability of FAD1-12038CSLW32
QUANTITY
FAD1-12038CSLW32 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12038CSLW32
Internal Part NumberEIS-FAD1-12038CSLW32
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12038
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow71.6 CFM (2.03m³/min)
Static Pressure0.128 in H2O (31.8 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise36.2 dB(A)
Power (Watts)2.64W
RPM1950 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.220A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12038CSLW32
Related LinksFAD1-120, FAD1-12038CSLW32 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12038CSLW32 Details Description
Related parts for FAD1-12038CSLW32
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC RESET N-CH OD 4.3V 5SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM16H/MC16M/MDM16H datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC HDMI RCVR PORT PROT 38-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 20POS datasheet.pdf
RES 10.24K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Low Cost, 300 MHz Rail-to-Rail Amplifiers IC datasheet.pdf