Qualtek Electronics Corp. FAD1-12038DHLW12
FAD1-12038DHLW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12038DHLW12
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12038DHLW12.pdf
Availability of FAD1-12038DHLW12
QUANTITY
FAD1-12038DHLW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12038DHLW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12038DHLW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12038
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow71.6 CFM (2.03m³/min)
Static Pressure0.128 in H2O (31.8 Pa)
Bearing TypeHydrodynamic
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise36.2 dB(A)
Power (Watts)2.40W
RPM1950 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.100A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12038DHLW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12038DHLW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12038DHLW12 Details Description
Related parts for FAD1-12038DHLW12
REG 1.2V 3A 3.3/5VIN ADJ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 649PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 25.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf