Qualtek Electronics Corp. FAD1-12038DHMW12
FAD1-12038DHMW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12038DHMW12
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12038DHMW12.pdf
Availability of FAD1-12038DHMW12
QUANTITY
FAD1-12038DHMW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12038DHMW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12038DHMW12
SeriesFAD1-12038
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow96.3 CFM (2.73m³/min)
Static Pressure0.228 in H2O (56.8 Pa)
Bearing TypeHydrodynamic
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise45 dB(A)
Power (Watts)4.80W
RPM2540 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.200A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12038DHMW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12038DHMW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12038DHMW12 Details Description
Related parts for FAD1-12038DHMW12
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V 20% BX 1808 datasheet.pdf
RES 226 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 24-28 AWG SLVR datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 480VAC 65VDC datasheet.pdf