Qualtek Electronics Corp. FAD1-12738EBLW12
FAD1-12738EBLW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12738EBLW12
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 127X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12738EBLW12.pdf
Availability of FAD1-12738EBLW12
QUANTITY
FAD1-12738EBLW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12738EBLW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12738EBLW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12738
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 127mm L x 127mm H x 38.5mm W
Air Flow107.0 CFM (3.03m³/min)
Static Pressure0.160 in H2O (39.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise41 dB(A)
Power (Watts)5.28W
RPM2000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.110A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12738EBLW12
Related LinksFAD1-127, FAD1-12738EBLW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12738EBLW12 Details Description
Related parts for FAD1-12738EBLW12
IC CONTROLLER INTEL 32QFN datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 3A SYNC 20HTSSOP datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
TEMP CONTROL MOD 2 ANALOG 2 SS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 39POS datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf