Fairchild Semiconductor FAN1117AD18X
FAN1117AD18X picture photo
Mfg. Part Number
FAN1117AD18X
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1A TO252-3
Datasheet Download
FAN1117AD18X.pdf
Availability of FAN1117AD18X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN1117AD18X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN1117AD18X
Internal Part NumberEIS-FAN1117AD18X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingDpak Dimension 17/Apr/2008
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 18V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN1117AD18X
Related LinksFAN111, FAN1117AD18X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN1117AD18X Details Description
Related parts for FAN1117AD18X
FERRITE ARRAY 1000 OHM 50MA SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 300MHZ 16SO datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 250MHZ 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.4"L X 4.33"W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 11POS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf