Fairchild Semiconductor FAN23SV10MMPX
FAN23SV10MMPX picture photo
Mfg. Part Number
FAN23SV10MMPX
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC 34PQFN
Datasheet Download
FAN23SV10MMPX.pdf
Availability of FAN23SV10MMPX
QUANTITY
FAN23SV10MMPX Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN23SV10MMPX
Internal Part NumberEIS-FAN23SV10MMPX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTinyBuck® DC-DC Regulator Family
Cloud Systems Computing
Point-of-Load (POL) Regulators
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 25/Jun/2015
PCN Assembly/OriginWafer 6/8 Inch Addition 16/Jun/2014
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesTinyBuck™
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)7V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.6V
Voltage - Output (Max)5.5V
Current - Output10A
Frequency - Switching200kHz ~ 1.5MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case34-PowerTFQFN
Supplier Device Package34-PQFN (5.5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN23SV10MMPX
Related LinksFAN23S, FAN23SV10MMPX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN23SV10MMPX Details Description
Related parts for FAN23SV10MMPX
IC DIRECT QUADRATURE DEMOD 16QFN datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 50MHZ 32VQFN datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES 8K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf