Fairchild Semiconductor FAN2500S26X
FAN2500S26X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2500S26X
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
FAN2500S26X.pdf
Availability of FAN2500S26X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN2500S26X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2500S26X
Internal Part NumberEIS-FAN2500S26X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 29/Sept/2008
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2500S26X
Related LinksFAN25, FAN2500S26X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2500S26X Details Description
Related parts for FAN2500S26X
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SOD123FL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 datasheet.pdf
GDT 1200V 500V THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC ADSL CPE LN DVR 350MA 8SOPWR datasheet.pdf
HYBRID MK-2 PLUG HSG ASSY 12P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5.5A DPAK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
220UF 25V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf