Fairchild Semiconductor FAN2513S26X
FAN2513S26X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2513S26X
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
FAN2513S26X.pdf
Availability of FAN2513S26X
QUANTITY
FAN2513S26X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2513S26X
Internal Part NumberEIS-FAN2513S26X
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2513S26X
Related LinksFAN25, FAN2513S26X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2513S26X Details Description
Related parts for FAN2513S26X
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
IC BUS SWITCH OCTAL LV 20-TSSOP datasheet.pdf
IEC MALE HSG.ASSY. datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 29POS datasheet.pdf
BLZP 5.00/05/180LR SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 681MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf