Fairchild Semiconductor FAN2514S285X
FAN2514S285X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2514S285X
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.2A SOT23-5
Datasheet Download
FAN2514S285X.pdf
Availability of FAN2514S285X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAN2514S285X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2514S285X
Internal Part NumberEIS-FAN2514S285X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 29/Sept/2008
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2514S285X
Related LinksFAN251, FAN2514S285X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2514S285X Details Description
Related parts for FAN2514S285X
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NPO 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 1A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SHEAR, GUIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.00082 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf