Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F7683CS
RC0603F7683CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F7683CS
Brief Description
RES SMD 768K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F7683CS.pdf
Availability of RC0603F7683CS
QUANTITY
RC0603F7683CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F7683CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F7683CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F7683CS
Related LinksRC0603, RC0603F7683CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F7683CS Details Description
Related parts for RC0603F7683CS
RES 3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPTIC 15.5MBPS datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX FET DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.1V SNT-4A datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
CONN LOW PRO 22POS .156 SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf