Fairchild Semiconductor FAN2558S12X
FAN2558S12X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2558S12X
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.18A SOT23-5
Datasheet Download
FAN2558S12X.pdf
Availability of FAN2558S12X
QUANTITY
FAN2558S12X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2558S12X
Internal Part NumberEIS-FAN2558S12X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 12/Dec/2007
PCN PackagingBinary Year Code Marking 15/Jan/2014
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output180mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)260mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2558S12X
Related LinksFAN25, FAN2558S12X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2558S12X Details Description
Related parts for FAN2558S12X
SWITCH ROTARY SLOT REV HEX DEC datasheet.pdf
BANTAM PLUG/DBL BANANA 2COND 60" datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 300MA 1.65 OHM datasheet.pdf
LED YI COOL WHT 5700K 70CRI 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 17.3K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 5A 125V datasheet.pdf