Fairchild Semiconductor FAN2558S18X
FAN2558S18X picture photo
Mfg. Part Number
FAN2558S18X
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.18A SOT23-5
Datasheet Download
FAN2558S18X.pdf
Availability of FAN2558S18X
QUANTITY
FAN2558S18X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN2558S18X
Internal Part NumberEIS-FAN2558S18X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 12/Dec/2007
PCN PackagingBinary Year Code Marking 15/Jan/2014
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output180mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)260mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN2558S18X
Related LinksFAN25, FAN2558S18X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN2558S18X Details Description
Related parts for FAN2558S18X
HOOK MINI TEST CONN RED datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 1200V 750A TO200AB datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 30A AC/DC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.3A 87 MOHM TH datasheet.pdf
MOD ROUTER TP/FT-10 TO TP/FT-10 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf