Microchip Technology MIC5365-2.5YMT-TZ
MIC5365-2.5YMT-TZ picture photo
Mfg. Part Number
MIC5365-2.5YMT-TZ
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 4TMLF
Datasheet Download
MIC5365-2.5YMT-TZ.pdf
Availability of MIC5365-2.5YMT-TZ
QUANTITY
MIC5365-2.5YMT-TZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5365-2.5YMT-TZ
Internal Part NumberEIS-MIC5365-2.5YMT-TZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMIC5365/66 Ultra-small LDO Regulators
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 13/Mar/2015
Standard Package10,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Supplier Device Package4-TMLF® (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5365-2.5YMT-TZ
Related LinksMIC5365-, MIC5365-2.5YMT-TZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5365-2.5YMT-TZ Details Description
Related parts for MIC5365-2.5YMT-TZ
RES 2.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY OPTO DPST-NO 120MA 350V datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 4.62V SC70-3 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 700mA (Switch) Backlight 6-SON (2x2) datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-VSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf