Fairchild Semiconductor FAN53610AUC29X
FAN53610AUC29X picture photo
Mfg. Part Number
FAN53610AUC29X
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 2.9V 1A SYNC 6WLCSP
Datasheet Download
FAN53610AUC29X.pdf
Availability of FAN53610AUC29X
QUANTITY
FAN53610AUC29X Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN53610AUC29X
Internal Part NumberEIS-FAN53610AUC29X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCloud Systems Computing
PCN Design/SpecificationP5B4AAB Datasheet Change 17/Nov/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.9V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching3MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package6-WLCSP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN53610AUC29X
Related LinksFAN5361, FAN53610AUC29X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN53610AUC29X Details Description
Related parts for FAN53610AUC29X
CONN FFC FPC 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 182 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf