NKK Switches FB15ANEP2-FB
FB15ANEP2-FB picture photo
Mfg. Part Number
FB15ANEP2-FB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 125V
Datasheet Download
FB15ANEP2-FB.pdf
Availability of FB15ANEP2-FB
QUANTITY
FB15ANEP2-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of FB15ANEP2-FB
Internal Part NumberEIS-FB15ANEP2-FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationFB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelFB15ANEP2-FB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesFB
PackagingTray
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating500mA (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleSolder Turret
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 5.30mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FB15ANEP2-FB
Related LinksFB15AN, FB15ANEP2-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
FB15ANEP2-FB Details Description
Related parts for FB15ANEP2-FB
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 650NM 25MA TO-18 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 3A SMC datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 10A datasheet.pdf
DIODE MODULE 1000V 200A 3T0WER datasheet.pdf