Bourns Inc. FB20010-3B-RC
FB20010-3B-RC picture photo
Mfg. Part Number
FB20010-3B-RC
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
CHOKE WIDE BAND 2.5 TURNS AXIAL
Datasheet Download
FB20010-3B-RC.pdf
Availability of FB20010-3B-RC
QUANTITY
FB20010-3B-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of FB20010-3B-RC
Internal Part NumberEIS-FB20010-3B-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesFB2000
PackagingBulk
Impedance @ Frequency785 Ohm @ 100MHz
Current Rating5A
DC Resistance (DCR)-
Filter Type-
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Height (Max)-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.394" L (5.99mm x 10.01mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FB20010-3B-RC
Related LinksFB2001, FB20010-3B-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
FB20010-3B-RC Details Description
Related parts for FB20010-3B-RC
TRIAC SENS GATE 200V 1A DO214 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 11A 125V datasheet.pdf
N4X 3-PT FREESTANDING ENCL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 25POS DIE CAST datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT RECP datasheet.pdf
Monolithic Thermocouple Amplifiers with Cold Junction Compensation IC datasheet.pdf
260 MHz, 16 x 8 Buffered Video Crosspoint Switches IC datasheet.pdf