JAE Electronics FB6S033JA1
FB6S033JA1 picture photo
Mfg. Part Number
FB6S033JA1
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 33POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FB6S033JA1.pdf
Availability of FB6S033JA1
QUANTITY
FB6S033JA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FB6S033JA1
Internal Part NumberEIS-FB6S033JA1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFB6
PackagingBulk
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions33
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.15mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.35A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FB6S033JA1
Related LinksFB6S0, FB6S033JA1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FB6S033JA1 Details Description
Related parts for FB6S033JA1
IC REG LDO 1.5V/2.9V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
KIT EVAL VIRTEX7 VC707 JAPAN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO204AH datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS IN-LINE datasheet.pdf
CAP FILM 300PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf