NMB Technologies Corp. FBA06A12H1A
FBA06A12H1A picture photo
Mfg. Part Number
FBA06A12H1A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X25.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FBA06A12H1A.pdf
Availability of FBA06A12H1A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FBA06A12H1A Order Process
Ship out your order
Specifications of FBA06A12H1A
Internal Part NumberEIS-FBA06A12H1A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS InformationFBA06A12H1A Material
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFBA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25.5mm W
Air Flow19.1 CFM (0.541m³/min)
Static Pressure0.204 in H2O (51.0 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise32 dB
Power (Watts)1.86W
RPM4200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.155A
Voltage Range7 ~ 13.8VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FBA06A12H1A
Related LinksFBA06, FBA06A12H1A Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
FBA06A12H1A Details Description
Related parts for FBA06A12H1A
IC D/A CONV 14BIT PAR 28-SSOP datasheet.pdf
OPTO SENSOR 13MM LITE-ON TRANS datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
IC 4-BIT BUS SWITCH 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HIGH/LOW 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG GREEN 100' datasheet.pdf
Q30R BLK 6.30" Q TIE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf