NMB Technologies Corp. FBA08A24M1A
FBA08A24M1A picture photo
Mfg. Part Number
FBA08A24M1A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X25.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FBA08A24M1A.pdf
Availability of FBA08A24M1A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FBA08A24M1A Order Process
Ship out your order
Specifications of FBA08A24M1A
Internal Part NumberEIS-FBA08A24M1A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFBA/FBK/FCB/FAL Common Specifications
Fan Agency Approvals
RoHS InformationFBA08A24M1A Material
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFBA
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25.5mm W
Air Flow32.1 CFM (0.909m³/min)
Static Pressure0.099 in H2O (24.6 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise28 dB
Power (Watts)1.70W
RPM2450 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.071A
Voltage Range14 ~ 27.6VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FBA08A24M1A
Related LinksFBA08, FBA08A24M1A Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
FBA08A24M1A Details Description
Related parts for FBA08A24M1A
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER DPST 10A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND CLEAR 50' datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 2W SMBJ datasheet.pdf