NMB Technologies Corp. FBA12G12H1A
FBA12G12H1A picture photo
Mfg. Part Number
FBA12G12H1A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FBA12G12H1A.pdf
Availability of FBA12G12H1A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FBA12G12H1A Order Process
Ship out your order
Specifications of FBA12G12H1A
Internal Part NumberEIS-FBA12G12H1A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS InformationFBA12G12H1A Material
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFBA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38mm W
Air Flow103.8 CFM (2.94m³/min)
Static Pressure0.268 in H2O (66.7 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise41.5 dB
Power (Watts)4.44W
RPM2500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.370A
Voltage Range7 ~ 13.8VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 25°C
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FBA12G12H1A
Related LinksFBA12, FBA12G12H1A Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
FBA12G12H1A Details Description
Related parts for FBA12G12H1A
IC OPAMP CHOPPER 1.2MHZ 16SO datasheet.pdf
IC CODEC VOIP W/DSP LQFP-176-2 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
GRILL/SOLID COVER KIT datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 545MA 420 MOHM datasheet.pdf