NMB Technologies Corp. FBL06A12M1A
FBL06A12M1A picture photo
Mfg. Part Number
FBL06A12M1A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X25.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FBL06A12M1A.pdf
Availability of FBL06A12M1A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FBL06A12M1A Order Process
Ship out your order
Specifications of FBL06A12M1A
Internal Part NumberEIS-FBL06A12M1A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS InformationFBL06A12M1A Material
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFBL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25.5mm W
Air Flow16.6 CFM (0.470m³/min)
Static Pressure0.155 in H2O (38.6 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise28 dB
Power (Watts)1.44W
RPM3700 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.120A
Voltage Range7 ~ 13.8VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FBL06A12M1A
Related LinksFBL06, FBL06A12M1A Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
FBL06A12M1A Details Description
Related parts for FBL06A12M1A
CONN RECEPTACLE 3POS EAC SERIES datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 44-PLCC datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 2W SMBG datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 25M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf