Littelfuse FBMOV115M
FBMOV115M picture photo
Mfg. Part Number
FBMOV115M
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 162V 40KA
Datasheet Download
FBMOV115M.pdf
Availability of FBMOV115M
QUANTITY
FBMOV115M Order Process
Ship out your order
Specifications of FBMOV115M
Internal Part NumberEIS-FBMOV115M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVaristor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Featured ProductFBMOV Series Type 1 SPD Varistors
Standard Package4
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesFBMOV
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts150VDC
Energy340J
Package / CaseAxial Cylinder
Mounting TypeScrew Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FBMOV115M
Related LinksFBMO, FBMOV115M Datasheet, Littelfuse Distributor
FBMOV115M Details Description
Related parts for FBMOV115M
BATTERY VRLA 6V 12AH datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SAFETY DOOR KEY VERT MT datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
L MTG BRKT FOR SW-83101-112 1 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M40 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf