Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0785960R000B0L
Y0785960R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0785960R000B0L
Brief Description
RES 960 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0785960R000B0L.pdf
Availability of Y0785960R000B0L
QUANTITY
Y0785960R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0785960R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0785960R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)960
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0785960R000B0L
Y0785960R000B0L Details Description
Related parts for Y0785960R000B0L
BATTERY PACK NICAD 12.0V 4000MAH datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SCKT 14POS DELTA W/INSER datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 5000' datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
COMBO 5W5 F SOD G30 TIN datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
AC POWER SUPPLY 24VDC datasheet.pdf