| Internal Part Number | EIS-FC-30011-000 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Audio Products | |
| Family | Speakers | |
| Series | FC | |
| Type | Magnetic | |
| Frequency Range | 200Hz ~ 5.2kHz | |
| Impedance | 845 Ohm | |
| Sound Pressure Level | 100dB | |
| Power - Rated | - | |
| Power - Max | - | |
| Port Location | Side | |
| Shape | Rectangular | |
| Material - Cone | - | |
| Material - Magnet | - | |
| Termination | Solder Pads | |
| Size / Dimension | 5.18mm L x 3.54mm W | |
| Height | 3.00mm | |