Vishay Thin Film FC0603E1000BTBST1
FC0603E1000BTBST1 picture photo
Mfg. Part Number
FC0603E1000BTBST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
FC0603E1000BTBST1.pdf
Availability of FC0603E1000BTBST1
QUANTITY
FC0603E1000BTBST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FC0603E1000BTBST1
Internal Part NumberEIS-FC0603E1000BTBST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThin Film FC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesRF, High Frequency
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.015" (0.38mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FC0603E1000BTBST1
Related LinksFC0603E1, FC0603E1000BTBST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
FC0603E1000BTBST1 Details Description
Related parts for FC0603E1000BTBST1
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf