Vishay/Siliconix SIP21106DT-46-E3
SIP21106DT-46-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SIP21106DT-46-E3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.6V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
SIP21106DT-46-E3.pdf
Availability of SIP21106DT-46-E3
QUANTITY
SIP21106DT-46-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP21106DT-46-E3
Internal Part NumberEIS-SIP21106DT-46-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)170mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP21106DT-46-E3
Related LinksSIP21106, SIP21106DT-46-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIP21106DT-46-E3 Details Description
Related parts for SIP21106DT-46-E3
WIRE TIE BLACK STD 4"L datasheet.pdf
RES 12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 30POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC TRUE RMS TO DC CONV 5V 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN CARD EDGE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 2.5 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE GP 1200V 200A SOT-227 datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQ LOPRO 5MM datasheet.pdf