Vishay/Dale RN65E4753FBSL
RN65E4753FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E4753FBSL
Brief Description
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E4753FBSL.pdf
Availability of RN65E4753FBSL
QUANTITY
RN65E4753FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E4753FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E4753FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E4753FBSL
Related LinksRN65E4, RN65E4753FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E4753FBSL Details Description
Related parts for RN65E4753FBSL
TRANS NPN 60V 3A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
IC SYNCFIFO 2048X36 10NS 128TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CBL ASSY MINI HVL FEMALE TO PIGT datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf