Hirose Electric Co Ltd FH43MW-19S-0.25SHW(10)
FH43MW-19S-0.25SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH43MW-19S-0.25SHW(10)
Brief Description
CONN FPC 19POS .25MM
Datasheet Download
FH43MW-19S-0.25SHW(10).pdf
Availability of FH43MW-19S-0.25SHW(10)
QUANTITY
FH43MW-19S-0.25SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH43MW-19S-0.25SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH43MW-19S-0.25SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH43MW
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions19
Pitch0.010" (0.25mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH43MW-19S-0.25SHW(10)
Related LinksFH43MW-19S-, FH43MW-19S-0.25SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH43MW-19S-0.25SHW(10) Details Description
Related parts for FH43MW-19S-0.25SHW(10)
CONN SPAD FLNG 16-22 AWG #6 RED datasheet.pdf
IC DGTL POT 2K 1CH 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 800MA AXIAL datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A datasheet.pdf
OSC XO 44.736MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC SO 133.0000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf