Vishay Thin Film FC0603E1000BTBST1
FC0603E1000BTBST1 picture photo
Mfg. Part Number
FC0603E1000BTBST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
FC0603E1000BTBST1.pdf
Availability of FC0603E1000BTBST1
QUANTITY
FC0603E1000BTBST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FC0603E1000BTBST1
Internal Part NumberEIS-FC0603E1000BTBST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThin Film FC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesRF, High Frequency
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.015" (0.38mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FC0603E1000BTBST1
Related LinksFC0603E1, FC0603E1000BTBST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
FC0603E1000BTBST1 Details Description
Related parts for FC0603E1000BTBST1
IDC CABLE - MSR20K/MC20M/MPD20K datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 MULTI-CH 16SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER EL DC-AC 160VPP 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1880MHZ 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 2.26 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 960MA 145 MOHM datasheet.pdf