TXC CORPORATION TC-4.096MBD-T
TC-4.096MBD-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-4.096MBD-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 4.096MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-4.096MBD-T.pdf
Availability of TC-4.096MBD-T
QUANTITY
TC-4.096MBD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-4.096MBD-T
Internal Part NumberEIS-TC-4.096MBD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTC
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-4.096MBD-T
Related LinksTC-4.0, TC-4.096MBD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-4.096MBD-T Details Description
Related parts for TC-4.096MBD-T
RES SMD 73.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 5V 8-SOIC datasheet.pdf
ADAPTER TI/LUMINARY DIP28/QFP48 datasheet.pdf
SENSOR REG 6-24V ANALOG OUTPUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 560K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 30A 30V datasheet.pdf