Vishay/BCcomponents SFR25H0001371FR500
SFR25H0001371FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001371FR500
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001371FR500.pdf
Availability of SFR25H0001371FR500
QUANTITY
SFR25H0001371FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001371FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001371FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001371FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001371FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001371FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001371FR500
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOP datasheet.pdf
RES 13 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
MAXQ USB JTAG EVAL BOARD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/SCREW 96POS datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 4SMD datasheet.pdf
PNL MNT YLW W/WIRE 12" datasheet.pdf
SURFACE BELT 8X107" A VFN datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf