Vicor Corporation VI-B43-CW-F4
VI-B43-CW-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B43-CW-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
VI-B43-CW-F4.pdf
Availability of VI-B43-CW-F4
QUANTITY
VI-B43-CW-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B43-CW-F4
Internal Part NumberEIS-VI-B43-CW-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B43-CW-F4
Related LinksVI-B43, VI-B43-CW-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B43-CW-F4 Details Description
Related parts for VI-B43-CW-F4
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 7/64" 6.3" datasheet.pdf
RES 0.43 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TRANS NPN 900MHZ SOT-89 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 23MM datasheet.pdf
RES 36K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf