Bel Fuse Inc. FC100V10A-G
FC100V10A-G picture photo
Mfg. Part Number
FC100V10A-G
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 10 AMP PC MOUNT
Datasheet Download
FC100V10A-G.pdf
Availability of FC100V10A-G
QUANTITY
FC100V10A-G Order Process
Ship out your order
Specifications of FC100V10A-G
Internal Part NumberEIS-FC100V10A-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFC
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current10A
Frequency - Operating-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePCB Pins
Applications-
Approvals-
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FC100V10A-G
Related LinksFC100, FC100V10A-G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
FC100V10A-G Details Description
Related parts for FC100V10A-G
CONN HEADER 64POS R/A DIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE 36KHZ RSIP-A3 H5 datasheet.pdf
RF TXRX EM357 MINI MODULE datasheet.pdf
CAP CER 22PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC RLDRAM 576MBIT 1.25NS 168BGA datasheet.pdf
MINIMC MOD TP-TX/FX-CWDM-SM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A XDFN4 datasheet.pdf
CONN PLUG INLINE 4POS SKT RA datasheet.pdf