Cornell Dubilier Electronics FCA1206C334M-H2
FCA1206C334M-H2 picture photo
Mfg. Part Number
FCA1206C334M-H2
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 20% 16VDC 1206
Datasheet Download
FCA1206C334M-H2.pdf
Availability of FCA1206C334M-H2
QUANTITY
FCA1206C334M-H2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCA1206C334M-H2
Internal Part NumberEIS-FCA1206C334M-H2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC12V
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialAcrylic, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCA1206C334M-H2
Related LinksFCA1206, FCA1206C334M-H2 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCA1206C334M-H2 Details Description
Related parts for FCA1206C334M-H2
CONN EDGECARD 212POS .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 30 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 96MM datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight 9-DSBGA (1.2x1.3) datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 10POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS INLINE PINS datasheet.pdf