Fairchild Semiconductor FCA47N60F
FCA47N60F picture photo
Mfg. Part Number
FCA47N60F
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 47A TO-3PN
Datasheet Download
FCA47N60F.pdf
Availability of FCA47N60F
QUANTITY
FCA47N60F Order Process
Ship out your order
Specifications of FCA47N60F
Internal Part NumberEIS-FCA47N60F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHeat Sink Drawing Update 11/Feb/2014
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C47A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs73 mOhm @ 23.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs270nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8000pF @ 25V
Power - Max417W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCA47N60F
Related LinksFCA4, FCA47N60F Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCA47N60F Details Description
Related parts for FCA47N60F
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 37V WT FLAT GREEN datasheet.pdf