Fairchild Semiconductor FCB20N60TM
FCB20N60TM picture photo
Mfg. Part Number
FCB20N60TM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 20A D2PAK
Datasheet Download
FCB20N60TM.pdf
Availability of FCB20N60TM
QUANTITY
FCB20N60TM Order Process
Ship out your order
Specifications of FCB20N60TM
Internal Part NumberEIS-FCB20N60TM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs98nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3080pF @ 25V
Power - Max208W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCB20N60TM
Related LinksFCB20, FCB20N60TM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCB20N60TM Details Description
Related parts for FCB20N60TM
CAP CER 150PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 45NS 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
C/A 62.5125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 500V datasheet.pdf