Vishay/Dale RWR89S2R20FSRSL
RWR89S2R20FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2R20FSRSL
Brief Description
RES 2.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2R20FSRSL.pdf
Availability of RWR89S2R20FSRSL
QUANTITY
RWR89S2R20FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2R20FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2R20FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2R20FSRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2R20FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2R20FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S2R20FSRSL
MODULE SDRAM DDR 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL R/A TIN T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 8A D2-PAK datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.9V 4-USP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf