Amphenol Commercial Products FCC17A15PM440
FCC17A15PM440 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15PM440
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCC17A15PM440.pdf
Availability of FCC17A15PM440
QUANTITY
FCC17A15PM440 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15PM440
Internal Part NumberEIS-FCC17A15PM440
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15PM4x0.igsFCC17A15PM4x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15PM440
Related LinksFCC17A, FCC17A15PM440 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15PM440 Details Description
Related parts for FCC17A15PM440
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.3A SOT363 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
NEXT 62/45 M/PLATE SS datasheet.pdf
DINIDC SIDEPIERCE datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
PTSE 19C 19#20 PIN PLUG datasheet.pdf
14-Bit, 80 MSPS, 3 V A/D Converter IC datasheet.pdf