Amphenol Commercial Products FCC17A15PM4E0
FCC17A15PM4E0 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15PM4E0
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCC17A15PM4E0.pdf
Availability of FCC17A15PM4E0
QUANTITY
FCC17A15PM4E0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15PM4E0
Internal Part NumberEIS-FCC17A15PM4E0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15PM4x0.igsFCC17A15PM4x0.stp
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15PM4E0
Related LinksFCC17A, FCC17A15PM4E0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15PM4E0 Details Description
Related parts for FCC17A15PM4E0
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 5A DO214AB datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS W/SKT BOX datasheet.pdf
HEADER STRAIGHT 2MM SMT GOLD PLA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
DSUB 8X8 M PCB G50 50 OHM CAD datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf