Amphenol Commercial Products FCC17A15SN4E0
FCC17A15SN4E0 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15SN4E0
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCC17A15SN4E0.pdf
Availability of FCC17A15SN4E0
QUANTITY
FCC17A15SN4E0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15SN4E0
Internal Part NumberEIS-FCC17A15SN4E0
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15SN4x0.igsFCC17A15SN4x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15SN4E0
Related LinksFCC17A, FCC17A15SN4E0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15SN4E0 Details Description
Related parts for FCC17A15SN4E0
CONN EDGECARD 32PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
MINI-PV CRIMP-WIRE RCPT 22-26AWG datasheet.pdf
ECONOMATE POST APPLICATOR datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32K FLASH 32QFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 49POS INLINE PIN datasheet.pdf