Amphenol Commercial Products FCC17B25PC41B
FCC17B25PC41B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25PC41B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25PC41B.pdf
Availability of FCC17B25PC41B
QUANTITY
FCC17B25PC41B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25PC41B
Internal Part NumberEIS-FCC17B25PC41B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25PC4xB.igsFCC17B25PC4xB.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25PC41B
Related LinksFCC17B, FCC17B25PC41B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25PC41B Details Description
Related parts for FCC17B25PC41B
Crystal 32.5600kHz 100ppm 7pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.3A 43 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123 datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 2PL datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
220UF 16V 10X25MM 125C 4000H datasheet.pdf