KEMET M550B108M025AA
M550B108M025AA picture photo
Mfg. Part Number
M550B108M025AA
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108M025AA.pdf
Availability of M550B108M025AA
QUANTITY
M550B108M025AA Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108M025AA
Internal Part NumberEIS-M550B108M025AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108M025AA
Related LinksM550B10, M550B108M025AA Datasheet, KEMET Distributor
M550B108M025AA Details Description
Related parts for M550B108M025AA
LED RGB CLEAR 4SMD datasheet.pdf
FERRITE BEAD 680 OHM 1812 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
IC PREC CLOCK MULTIPLIER 36-QFN datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 698 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
IC TXRX LVDS BUS 8SOIC datasheet.pdf
ATTENUATOR 5 DB DC 8GHZ datasheet.pdf