Recom Power RP15-243.3SAW/N-HC
RP15-243.3SAW/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-243.3SAW/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP15-243.3SAW/N-HC.pdf
Availability of RP15-243.3SAW/N-HC
QUANTITY
RP15-243.3SAW/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-243.3SAW/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-243.3SAW/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-AW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max13.2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-243.3SAW/N-HC
Related LinksRP15-243., RP15-243.3SAW/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-243.3SAW/N-HC Details Description
Related parts for RP15-243.3SAW/N-HC
CAP CER 1500PF 50V Y5V 0402 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 24V datasheet.pdf
IC TEMP SNSR PROG 2.7V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
KIT QUICK DISCONNECT K-184 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ACCY MAGN MOUNT 3/4 A195 NM datasheet.pdf
LOCKNUT - 1 MAX-LOC USE30-0280 datasheet.pdf
INFRARED THERMOMETER -25-1600F datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 196 CLBs, 3000 Gates, 111MHz, 196-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf