Amphenol Commercial Products FCC17B25PC49B
FCC17B25PC49B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25PC49B
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25PC49B.pdf
Availability of FCC17B25PC49B
QUANTITY
FCC17B25PC49B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25PC49B
Internal Part NumberEIS-FCC17B25PC49B
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25PC4xB.igsFCC17B25PC4xB.stp
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25PC49B
Related LinksFCC17B, FCC17B25PC49B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25PC49B Details Description
Related parts for FCC17B25PC49B
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC ASYNC FIFO 64X9 10NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 7.39"L X 4.7"W datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 3.7A 280 MOHM TH datasheet.pdf