Amphenol Commercial Products FCC17B25SC600
FCC17B25SC600 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25SC600
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25SC600.pdf
Availability of FCC17B25SC600
QUANTITY
FCC17B25SC600 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25SC600
Internal Part NumberEIS-FCC17B25SC600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25SC6x0.igsFCC17B25SC6x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25SC600
Related LinksFCC17B, FCC17B25SC600 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25SC600 Details Description
Related parts for FCC17B25SC600
IC D/A CONV LP 16-BIT 48-LQFP datasheet.pdf
RES 150K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE D 28POS datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf