Amphenol Commercial Products FCC17B25SN450
FCC17B25SN450 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25SN450
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCC17B25SN450.pdf
Availability of FCC17B25SN450
QUANTITY
FCC17B25SN450 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25SN450
Internal Part NumberEIS-FCC17B25SN450
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25SN4x0.igsFCC17B25SN4x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25SN450
Related LinksFCC17B, FCC17B25SN450 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25SN450 Details Description
Related parts for FCC17B25SN450
MOSFET N-CH 500V 24A TO-247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR SENSOR datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf